Co zwiastuje awarię ecu?

Co zwiastuje awarię ecu?

Nieodłączna już dzisiaj elektronika, jest powszechnie instalowana w samochodach osobowych. To nie tylko urządzenia, które mają zapewniać komfort jazdy, to przede wszystkim systemy wpływające na bezpieczeństwo w trakcie przemierzania dróg. ABS, ESP, ASR i wiele innych zadziałają prawidłowo jedynie w przypadku zsynchronizowania się między sobą.

Po pierwszych symptomach

Tajemniczy skrót ecu, którego rozwinięciem jest Electronic Control Unit, to nic innego, jak elektroniczny moduł sterujący. Ma za zadanie kontrolować pracę wielu podległych pod niego systemów. Do pierwszych objawów uszkodzenia tego elementu należą między innymi: problemy z odpalaniem silnika, niewielka reakcja na pedał gazu, gaśnięcie pojazdu w trakcie jazdy nierówna praca silnika a nawet dym unoszący się znad silnika. Awaria ecu nie jest więc trudna do zauważenia. Każdy z tych symptomów jest na tyle uciążliwy, że każdy człowiek postanowi udać się z takimi problemami do mechanika.

Auto jak nowe

Udając się do salony firmowego, prosząc o pomoc, naprawa ecu zostanie wykonana bardzo szybko. Cały wadliwie pracujący ogół zostanie wymieniony na nowy. Markowe serwisy nie mają w zanadrzu opcji próby przywrócenia do stanu używalności popsutej części. Jest to dla nich zwyczajnie nieopłacalne, gdyż jedyną z form zapewniania skutecznego usuwania awarii jest umieszczenie nowego elementu. Podlega on gwarancji, więc w teorii jest to metoda dobra.

Jeśli chodzi o auta starsze, których wartość rynkowa jest dużo niższa niż w chwili zakupu, wtedy wymiana popsutego modułu na nowy może okazać się droższa niż szacowana cena nabycia auta w takim wyposażeniu oraz roczniku. Wtedy regeneracja ecu wydaje się dużo bardziej interesującym rozwiązaniem. Tego zadania podejmie się wielu elektromechaników, którzy nie są związani z konkretną marką. Zwykle mają na to o wiele więcej czasu, a zakres ich kwalifikacji zależy głównie od chęci. Może to być dobry ruch, który sprawi, że klienci docenią takiego mechanika jako fachowca. Sprawa się komplikuje, jeśli naprawa nie zakończy się pełnym powodzeniem.

Rosnąca ilość systemów elektronicznych umieszczonych pod karoserią samochodu daje poczucie bezpieczeństwa na drodze. Wszystko podczas jazdy zdaje się być niesamowicie użyteczne. Do czasu. Kiedy dojdzie do awarii a pojazd odmawia dalszej współpracy, wtedy wielu ludzi zastanawia się po co im to wszystko. Odpowiedź jest prosta. Wszystko to potrzebne jest do zapewnienia bezpieczeństwa. Człowiek nie jest nieomylny, dlatego czasem warto, żeby wspomagał go komputer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.