Jakie pomiary geodezyjne może wykonać doświadczony geodeta?

Jakie pomiary geodezyjne może wykonać doświadczony geodeta?

Przy budowaniu nowego domu, czy też przy dzieleniu wybranej nieruchomości skorzystać trzeba z usług firm geodezyjnych. Tylko doświadczony geodeta jest w stanie dokonać precyzyjnych pomiarów geodezyjnych. W dużej mierze tylko dzięki pomiarom sytuacyjno-wysokościowym możliwe jest dokładne ustalenie faktycznego stanu danej działki albo danego budynku.

Pomiary wysokościowe – co trzeba wiedzieć?

We współczesnej geodezji można tak naprawdę wyróżnić kilka różnych rodzajów pomiarów geodezyjnych, dlatego też warto zapoznać się z nimi. Największym zainteresowaniem cieszą się pomiary wysokościowe i pomiary sytuacyjno-wysokościowe. Jeżeli chodzi o wysokościowe pomiary geodezyjne Kraków to mają one na celu wyznaczenie wysokości poszczególnych punktów w odniesieniu do założonego wcześniej punktu odniesienia. Pomiar tego typu potocznie nazywa się niwelacją. To właśnie dzięki niej możliwe jest przedstawienie rzeczywistych form ukształtowania danego terenu. Warto wspomnieć również o tym, że niwelacja może być nie tylko geometryczna, ale również hydrostatyczna, trygonometryczna, satelitarna i barometryczna.

Jak dokonuje się pomiaru?

Geodeta pomiaru wysokościowego wykonuje za pomocą specjalnego niwelatora. Skorzystać można również z pomocy tachimetru i łatwy niwelacyjnej. Warto wspomnieć o tym, że wysokościowe pomiary geodezyjne Kraków muszą wykonać dwie osoby. Jedna odczytuje wyniki z wymienionego urządzenia, a druga ustawia łatę w określonym miejscu. Pamiętać należy o tym, że z jednego ustawienia urządzenia można tak naprawdę uzyskać wiele różnych pomiarów. Jak łatwo się domyślić ostatni pomiar jest odczytem, który kończy ciąg niwelacyjny. Przy dokonywaniu pomiaru należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie poruszyć przez przypadek niwelatora.

Czym wyróżniają się pomiary sytuacyjno-wysokościowe?

Sytuacyjno-wysokościowe pomiary geodezyjne Kraków to nic innego jak popularna tachimetria. Dzięki tego typu pomiarom można wyznaczyć nie tylko położenie punktów szczegółowych na płaszczyźnie. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wyznaczyć wysokość mierzonych obiektów. Geodeci wykonują pomiary sytuacyjno-wysokościowe korzystając z metody biegunowej. Wszystkie wyniki zapisywane są w specjalnym dzienniku tachimetrycznym. Dzięki uzyskanym pomiarom można wykonać profesjonalny szkic terenu. Jeżeli chodzi o sam tachimetr to geodeci korzystają nie tylko z tradycyjnych urządzeń, ale również z modeli elektronicznych, które korzystają z pomocy lasera. Olbrzymim atutem elektronicznych tachimetrów jest to, że wszystkie dane zapisywane są automatycznie w pamięci wewnętrznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.