Co kształtuje zapotrzebowanie na wyroby hutnicze?

Co kształtuje zapotrzebowanie na wyroby hutnicze?

 

Na zapotrzebowanie na wyroby hutnicze w dużym stopniu wpływa ilość realizowanych inwestycji w infrastrukturę. W budownictwie w coraz większym stopniu wykorzystywane są między innymi elementy stalowe, które wytwarzane są przez przemysł hutniczy.

Rosnący popyt i ceny
Zwiększona ilość inwestycji infrastrukturalnych sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na elementy stalowe. Nie dotyczy to jedynie polskiego rynku, ale również chińskiego. Dodatkowo wzrost cen na wyroby hutnicze wynika ze zmian unijnej polityki celnej. Kontyngenty wprowadzone dla producentów z USA przekładają się na zwiększone zakupy na miejscowych rynkach.

W budownictwie wykorzystywane są szczególnie dwa rodzaje stali:
– stal zbrojeniowa,
– stal konstrukcyjna.
Zbrojeniowa stal jest niezbędna do realizowania elementów żelbetowych. Natomiast do zrealizowania konstrukcji nośnych dachów czy stropów konieczne jest zastosowania stali konstrukcyjnej.

Inne wyroby niezbędne w budownictwie
We współczesnym budownictwie niezbędne jest wykorzystywanie również takich wyrobów produkowanych przez przemysł hutniczy, jak pręty zbrojeniowe, siatki zbrojeniowe. Pręty zbrojeniowe wykorzystywany są do wykonania zbrojenia, które we współpracy z betonem jest w stanie przenosić siły wewnętrzne występujące w konstrukcjach. Pozwala to ograniczyć ryzyko występowania w betonowych konstrukcjach uszkodzeń poprzez ograniczenie wpływu sił rozciągających, na które beton wykazuje słabszą odporność. Do wykonania zbrojenia mogą być wykorzystane pręty zbrojeniowe oraz drut w zwojach.
Do ważnych wyrobów stosowanych w budownictwie można zaliczyć również kształtowniki. Wyroby realizowane ze stali wykonywane są w procesie walcowania lub gięcia blachy na zimno. Takie wyroby wykorzystywane są w szerokim zakresie do wykonania między innymi podciągów, słupów, balustrad, wzmocnień konstrukcji dachowych. Do najczęściej wykorzystywanych kształtowników zaliczają się między innymi płaskowniki, kątowniki, ceowniki.

Zastosowanie blachy perforowanej
Natomiast takie wyroby jak blachy perforowane są wykorzystywane w elewacjach budynków. Dotyczy to szczególnie dużych budynków komercyjnych. Jednak specjaliści wskazują, że niedługo może wzrosnąć zastosowanie takiej blachy również w budownictwie mieszkaniowym.
Powodem wykorzystania perforowanej blachy do wykonania elewacji wynika przede wszystkim z jej właściwości. Po pierwsze wykorzystanie jej pozwala zapewnić ciekawe efekty wizualne poprzez zastosowanie odpowiedniej obróbki. Po drugie są to materiały budowlane, które cechują się solidnym wykonaniem oraz trwałością. Pozwala to zapewnić możliwość odpowiednio długiego funkcjonowania elewacji bez konieczności wykonywania napraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.