Jak zorganizować transport ponadgabarytowy zgodnie z przepisami?

Jak zorganizować transport ponadgabarytowy zgodnie z przepisami?

Codziennie po drogach całego świata transportuje się najróżniejsze towary. I chodzi zarówno o drogę lądową, wodną, jak i powietrzną. Dostawy, przesyłki, dostarczenie na miejsce np. maszyn budowlanych – transport może dotyczyć bardzo różnorodnych artykułów, o różnych rozmiarach. Sporym problemem bywa transport ponadgabarytowy, dotyczący ładunków ciężkich, niewymiarowych i ogólnie przekraczających choć jeden wymiar dyktowany przepisami.

Co to jest ładunek ponadgabarytowy?

Przepisy przewidują pewne wymiary, których przekroczenie powoduje, że podczas transportu drogami publicznymi może dojść do ogólnego zagrożenia katastrofą, jeśli akcja zostanie nieprawidłowo zorganizowana.

Aby ładunek miał charakter ponadgabarytowy, musi on przekroczyć choć jeden z gabarytów:
– naczepa dłuższa niż 16,5 m
– przyczepa dłuższa niż 18,5 m
– szerokość ponad 2,5 m
– wysokość ponad 4 m
– waga ponad 42 tony

Jak zorganizować przewóz ładunków ponadgabarytowych?

Transport ponadgabarytowy każdorazowo wymaga starannego przygotowania na każdym jego etapie.

Tutaj liczy się m.in.:
– rodzaj ładunku (czasem sam w sobie wymaga szczególnych warunków podczas transportu)
– jego dokładne wymiary i waga
– długość trasy do przebycia oraz potencjalne przeszkody: zbyt niskie i wąskie wiadukty, przejazdy kolejowe, drzewa, ruch drogowy itp.

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że firma posiada odpowiednie do przewozu danego ładunku pojazdy. Jeśli tak, kolejnym krokiem jest uzyskanie stosownych pozwoleń na przewóz. Wydaje je odpowiedni starosta lub Dyrektor Generalnych Dróg Krajowych i Autostrad, a w przypadku transportu międzynarodowego, będzie niezbędne także zezwolenie Naczelnika Urzędu Celnego.

Istotny etap: planowanie trasy przejazdu

Jest to często spore wyzwanie jeśli chodzi o ładunek ponadwymiarowy. Trzeba wziąć pod uwagę np.:
– szerokość dróg, tuneli czy wiaduktów oraz rond
– obecność zabudowań po obu stronach drogi
– obecność nisko zawieszonych trakcji elektrycznych
– ograniczenia w obciążeniu na poszczególnych drogach i mostach.

Czasem wskazane, czy wręcz niezbędne, jest przetransportowanie danego ładunku w konkretnych godzinach, np. nocą, gdy jest mniejszy ruch. Tu przyda się pomoc Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.

Pilotaż

W przypadku ładunków szczególnie wymagających niezbędny może okazać się pilotaż. Pojazd pilotujący jedzie przodem, a kierowca szuka potencjalnych przeszkód, trudnych wcześniej do przewidzenia.

Cała akcja jest wymagającym, kilkuetapowym przedsięwzięciem, stąd tak istotna jest znajomość przepisów w tej kwestii oraz właściwy sprzęt i ekipa, która umie go obsłużyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.