Jaki kubek do yerba mate będzie najbardziej odpowiedni?

Jaki kubek do yerba mate będzie najbardziej odpowiedni?

Yerba mate – napar z ostrokrzewu paragwajskiego odkryty przez Indian Guarani to jeden z podstawowych napojów w Ameryce Południowej. Ze względu na szereg zdrowotnych właściwości ziele to szybko rozprzestrzeniło się po całym świecie. Jak je przyrządzić i w czym je pić?

Nie wystarczy szklanka i pokrywka

W Polsce wszystkie zioła przygotowuje się w ten sam sposób. Garść suszu wrzuca się do kubka lub szklanki, zalewa wrzątkiem, przykrywa pokrywką i odstawia na kilkanaście minut. Po wystygnięciu napar jest gotowy do wypicia.

Przyrządzanie yerba mate wygląda nieco inaczej. Po pierwsze do naczynia wsypujemy suszoną yerbę aż do 3/4 jego objętości. Po drugie, napój powinniśmy sączyć przez specjalną rurkę. Ostatnia rzecz, jaka wyróżnia paragwajski wywar to możliwość wielokrotnego zaparzania tej samej porcji suszu.

Jakie naczynie do yerba mate?

Aby wydobyć prawdziwy smak południowo-amerykańskiej rośliny i podkreślić jej aromat, konieczny będzie zakup naczynia wykonanego z odpowiedniego tworzywa. Najlepiej sprawdzają się:

– drewniane naczynia (wysokiej jakości kubki wyprodukowane z drzewa Palo Santo);
– tykwy;
– yerbomosy.

Najczęściej wybieranym wariantem jest kubek ze „świętego drzewa”. Matero Palo Santo Okute wspaniale współgra ze specyficznym, gorzkawym smakiem yerba mate, nadając jej niepowtarzalnego charakteru. Naczynie jest solidnie skonstruowane – drzewo połączone z blachą aluminium zapewnia mu wytrzymałość.

Na drugim miejscu zdecydowanie plasuje się owoc tykwy. Jego ścianki wchłaniają esencję z wywaru, a temperatura napoju przez długi czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Kubek do yerba mate zrobiony z tykwy utrzymuje więc ciepło, nie parząc przy tym rąk – to wprost idealna propozycja na chłodne, zimowe wieczory. Jest również odporny na uszkodzenia powstające podczas upadku.

Coraz większym uznaniem cieszy się yerbomos – połączenie tradycji z nowoczesnością. Naczynie na kształt bidonu to prawdziwy hit zarówno dla zwolenników aktywnego trybu życia, jak i kierowców. Utworzony ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego wysokiego gatunku, spełnia funkcję przenośnego termosu, który może przydać się podczas górskich wędrówek, czy przejażdżek samochodowych. Naczynie jest bardzo pojemne, może zmieścić do 0,5 litra ciepłego napoju.

To, jaki kubek do yerba mate wybierzemy, zależy tylko od nas i naszych osobistych preferencji. Z pewnością warto postawić na oryginalne, indiańskie naczynia, tradycyjny, paragwajski rytuał i poczuć się przez chwilę jak na egzotycznym kontynencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.