Winiarnia – jakie rodzaje win są najpopularniejsze?

Winiarnia – jakie rodzaje win są najpopularniejsze?

Jest pewno miejsce, w którym miłośnicy najlepszych trunków, poczują się jak w niebie. To oczywiście winiarnia. Tam sprzedawane są przede wszystkim najwyższej jakości wytrawne czerwone wina. Dla niektórych osób są one czymś więcej niż alkoholem. Wiążę się z nimi praca i styl życia. Nie będziemy jednak opisywać wszystkich rodzajów takich napojów. Przedstawimy te najpopularniejsze.

Najlepsze wina czerwone

Dla laika pijącego na co dzień piwo, wiele win będzie smakować podobnie. Doświadczony sommelier, kiper (osoba oceniająca smak i zapach) oraz enolog (specjalista od produkcji) to wielka trójka osób, które wytłumaczą, że jednak czerwone trunki nie przez przypadek są „arystokratami” świata alkoholu.

I wcale nie chodzi o żadne tanie produkty spod sklepowej budki za kilka złotych. Mowa o wytrawnych napojach bogów. Różniących się szczepem uprawianych winogron, z których zostały wytworzone. W miejscu o nazwie winiarnia smakosze znajdą m.in. królewskie wino odmiany Cabernet Sauvignon, które najlepiej nadaje się do leżakowania w starych, dębowych beczkach. Ciężkie, cierpkie, ale klasyczne i lubiane przez ludzi na całym świecie.

Kolejny rodzajem, o jakim należy tutaj wspomnieć, jest Merlot. Bardziej delikatne i uniwersalne, którego kolebką jest Francja. Trzeci typ to Pinot Noir. Pochodzi z Burgundii, jest trudne do wytworzenia, ale końcowy efekt jest powalający. Owocowy aromat wiśni, malin oraz truskawek sprawia, że smakosz wina przenosi się do krainy rozkoszy.

Ostatnim rodzajem, który koniecznie trzeba spróbować, jest Shiraz (nazwa od starożytnego miasta w Iranie). Z tego szlachetnego szczepu powstają wina esencjonalne, charakteryzujące się ciemnym kolorem oraz aromatem czarnego pieprzu połączonego z jeżyną.

Właściwości najpopularniejszych win

Wymienione wyżej rodzaje win wytrawnych nie pije się po to, aby leżeć pod łóżkiem, a rano cierpieć na silny ból głowy spowodowany kacem. Konsumpcja takich alkoholi polega na czymś innym – powolnym smakowaniu i niewpadaniu w sidła nałogu.

Tym bardziej że dostępne przy kieliszku w lokalu typu winiarnia mają korzystny wpływ na zdrowie. Zawierają bowiem różne substancje (np. procyanidiny, resweratol czy antyoksydanty), które poprawiają działanie na układ krwionośny, a nawet opóźniają proces starzenia (lepsza pamięć na długie lata).

Wino czerwone, a potrawy

Przyjęło się powszechnie, że taki alkohol podaje się do dań mięsnych. Na przykład do czerwonego mięsa, czyli wołowiny, a szczególnie dziczyzny. Tymczasem okazuje się, że pasować będzie idealnie także do innych potraw. Jakich?

Mowa chociażby o jagnięcinie, kaczce, grillowanym kurczaku, króliku czy tłustych rybach (łosoś ma pierwszeństwo). Ale także sery, sałatki, pasztety czy makaron będę mieć lepszy smak i zapach, kiedy jednocześnie na stole postawimy wino czerwone o odmianie Merlot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.