Kawa mielona – jak jej spożycie na nas wpływa?

Kawa mielona – jak jej spożycie na nas wpływa?

Wiele osób nie wyobraża sobie swojego dnia, zwłaszcza poranka, bez kawy. Nie wszyscy mają to szczęście, że budzą się wypoczęci, często dopiero filiżanka czy kubek kawy stawiają na nogi i pozwalają znaleźć w sobie energię do podjęcia codziennych wyzwań. Często też sięga się po kawę w ciągu dnia, by przedłużyć działanie na wysokich obrotach. Zwykle przy tym jest to kawa mielona. Jakie jest jej działanie?

Moc pobudzania

Kawa jest pita z różnych przyczyn, nie brakuje osób, które prawdziwie rozkoszują się jej smakiem i aromatem – zwłaszcza w przypadku produktów wyższej jakości są one bardzo bogate i złożone. Większość osób jednak pije kawę dla pobudzenia, jakie zapewnia ten napój, co zawdzięczać należy oczywiście dużej zawartości kofeiny. Składnik ten pobudza, oddziałuje na zdolności psychofizyczne człowieka, a więc zapewnia efektywniejszą pracę mózgu, a także wzmacnia siły, dodając energii. Co ciekawe, kofeina zaczyna działać po około 15 minutach od wypicia kawy, a jej działanie jest najsilniejsze przez godzinę – potem stopniowo spada. Z tego powodu wiele osób sięga po kawę w ciągu dnia częściej niż tylko raz, posiłkując się nią na przykład gdy po aktywnym dniu, po południu, odczuwa się spadek energii i senność.
Na wiele osób pobudzająco działa już sam zapach kawy i nie jest to bynajmniej tylko autosugestia.
Niestety, kawa w nadmiarze może też mieć negatywne skutki – powodować drażliwość, nadmierne pobudzenie, rozproszenie, utrudniać skupianie się, a także przyspieszać tętno.

Czy kawa uzależnia?

Kawa jest nazywana używką, ale tak naprawdę nie można się od niej uzależnić. Tylko osoby, które piją jej naprawdę dużo, 5-6 filiżanek dziennie, przez długi czas, mogą po jej odstawieniu odczuwać objawy przypominające objawy odstawienia, jak drażliwość, a nawet bóle głowy, ale takie stany szybko mijają. Nieprawdą jest też stwierdzenie, że organizm przyzwyczaja się do kawy czy też kofeiny i przestaje na nią reagować, wobec czego trzeba pić jej coraz więcej.

Dodatni wpływ na zdrowie

O kawie często mówi się w kontekście jej złego wpływu na nadciśnienie i serce, ale może też pomagać – zwłaszcza przy cukrzycy, łagodząc jej obawy i zmniejszając ryzyko jej wystąpienia. Co ciekawe, w przypadku zdrowego serca dba też o zachowanie go w dobrej kondycji. Kofeina przyspiesza również metabolizm, w efekcie czego kawa odchudza (choć silniejsze działanie w tym zakresie ma kawa zielona).

A czy kawa mielona różni się pod jakimiś względami od ziarnistej w zakresie jej właściwości? Tylko tym, że po jakimś czasie może zwietrzeć, wobec czego jej zapach, a także smak, będą uboższe. Właściwości się jednak nie zmienią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.